Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Wilmington Quakers

Licensed to Baldwin Wallace College
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/21/2017 03:14 PM
                         BW vs Wilmington - 10/21/2017                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin Wallace University-LE  'A'                     NT    2:00.72   11  
     1) Kural, Marissa D 18             2) Clymer, Ellie * 19             
     3) Kortis, Magdalena G 21          4) Martello, Lauren K 19          
  2 Baldwin Wallace University-LE  'B'                     NT    2:06.82    4  
     1) Gladish, Nicole M 21            2) Severns, Courtney 21           
     3) Mahle, Alyssa R 19              4) Ball, Jenna M 19               
  3 Wilmington College  'A'                                NT    2:09.30    2  
     1) Herr, Ellyse 20                 2) Rogers, Alyssa 20              
     3) Swinehart, Laura 20             4) Burcham, Savanna 21            
  4 Baldwin Wallace University-LE  'C'                     NT    2:31.74  
     1) Johnson, Rebecca 20             2) Gattis, Sarah 21               
     3) Krupp, Sarah L 20               4) Peto, Alyssa * 19              
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin Wallace University-LE  'A'                     NT    1:40.47   11  
     1) Morsch, Michael 18              2) Thompson, Tyler A 21           
     3) Shaw, Greg * 19                 4) Beyer, John M 21               
  2 Wilmington College  'A'                                NT    1:55.38    4  
     1) Darras, Ian 19                  2) Snowden, Freddie 22            
     3) Shoemaker, Jared 19             4) Morris, Brody 20               
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thorson, Allie M          19 Baldwin Wallace-LE        NT   11:53.19    9  
  2 Gordnier, Shari E         20 Baldwin Wallace-LE        NT   12:31.42    4  
  3 O'Donnell, Rachel A       20 WILM                      NT   13:16.30    3  
  4 Harter, Sam               20 WILM                      NT   14:26.55    2  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nash, Cody S              21 WILM                      NT   11:02.07    9  
  2 Shanes, Samuel            17 WILM                      NT   11:18.08    4  
  3 Hartup, Conner            18 Baldwin Wallace-LE        NT   12:30.96    3  
  4 Beyer, John M             21 Baldwin Wallace-LE        NT   12:41.77    2  
  5 Ball, Ben D               21 WILM                      NT   12:57.73    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jordyn R          21 Baldwin Wallace-LE        NT    2:08.55    9  
  2 Hover, Margaret           18 WILM                      NT    2:10.39    4  
  3 Krupp, Sarah L            20 Baldwin Wallace-LE        NT    2:17.65    3  
  4 Ball, Jenna M             19 Baldwin Wallace-LE        NT    2:22.96    2  
  5 Grundy, Kadie             18 WILM                      NT    2:27.94    1  
  6 Burcham, Savanna          21 WILM                      NT    2:28.49  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Andrew           20 WILM                      NT    1:51.33    9  
  2 Butt, Matt                18 Baldwin Wallace-LE        NT    1:54.77    4  
  3 Cordrey, Kyle L           19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:56.65    3  
  4 Bellus, David             22 WILM                      NT    1:57.20    2  
  5 Borghi, Nick              18 Baldwin Wallace-LE        NT    2:09.31    1  
  6 Shoemaker, Jared          19 WILM                      NT    2:15.71  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martello, Lauren K        19 Baldwin Wallace-LE        NT      26.59    9  
  2 Glish, Samantha           22 WILM                      NT      26.62    4  
  3 Onchuck, Claire E         20 Baldwin Wallace-LE        NT      27.08    3  
  4 Davis, Hannah             18 WILM                      NT      27.32    2  
  5 Rogers, Alyssa            20 WILM                      NT      27.59    1  
  6 Severns, Courtney         21 Baldwin Wallace-LE        NT      28.03  
 -- Householder, Susan        21 WILM                      NT     X33.77  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tillapaugh, Hayes A       22 WILM                   21.73      23.06    9  
  2 Shaw, Greg *              19 Baldwin Wallace-LE        NT      23.17    4  
  3 Morsch, Michael           18 Baldwin Wallace-LE        NT      23.92    3  
  4 Allison, Tyler J          20 Baldwin Wallace-LE        NT      23.99    2  
  5 Daya, Lawrence Z          20 WILM                      NT      24.98    1  
  6 Darras, Ian               19 WILM                      NT      25.51  
 -- Keller, Nicholas A        18 WILM                      NT     X29.73  
 -- Crump, Darron J           18 WILM                      NT     X31.82  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herr, Ellyse              20 WILM                      NT    2:05.95    9  
  2 Leon, Macki               18 WILM                      NT    2:21.37    4  
  3 Nockengost, Erika M       19 Baldwin Wallace-LE        NT    2:22.83    3  
  4 Kural, Marissa D          18 Baldwin Wallace-LE        NT    2:23.91    2  
  5 Plunkett, Olivia C        20 Baldwin Wallace-LE        NT    2:39.38    1  
  6 Swinehart, Laura          20 WILM                      NT    2:53.45  
 -- Mahle, Alyssa R           19 Baldwin Wallace-LE        NT   X2:38.76  
 -- Johnson, Rebecca          20 Baldwin Wallace-LE        NT   X3:08.52  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Tyler A         21 Baldwin Wallace-LE        NT    2:06.48    9  
  2 Lockhart, Austin *        20 Baldwin Wallace-LE        NT    2:13.92    4  
  3 Snowden, Freddie          22 WILM                      NT    2:15.61    3  
  4 Morris, Brody             20 WILM                      NT    2:23.87    2  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Clymer, Ellie *           19 Baldwin Wallace-LE        NP    X144.15  
 -- Franz, Lauren             18 Baldwin Wallace-LE        NP    X105.40  
 -- Peto, Alyssa *            19 Baldwin Wallace-LE        NP     X77.35  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Rinaldi, Evan *           19 Baldwin Wallace-LE        NP    X130.05  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nockengost, Erika M       19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:03.55    9  
  2 Thorson, Allie M          19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:04.69    4  
  3 Davis, Hannah             18 WILM                      NT    1:11.57    3  
  4 Mahle, Alyssa R           19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:12.34    2  
  5 Swinehart, Laura          20 WILM                      NT    1:20.59    1  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Greg *              19 Baldwin Wallace-LE        NT      53.67    9  
  2 Cordrey, Kyle L           19 Baldwin Wallace-LE        NT      56.42    4  
  3 Lockhart, Austin *        20 Baldwin Wallace-LE        NT      58.04    3  
  4 Tillapaugh, Hayes A       22 WILM                      NT      58.53    2  
  5 Shoemaker, Jared          19 WILM                      NT    1:06.40    1  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kortis, Magdalena G       21 Baldwin Wallace-LE        NT      59.31    9  
  2 Glish, Samantha           22 WILM                      NT      59.48    4  
  3 Hover, Margaret           18 WILM                      NT    1:00.25    3  
  4 Onchuck, Claire E         20 Baldwin Wallace-LE        NT    1:00.41    2  
  5 Ball, Jenna M             19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:02.64    1  
  6 Curran, Rebecca           19 WILM                      NT    1:09.46  
 -- Gordnier, Shari E         20 Baldwin Wallace-LE        NT   X1:12.88  
 -- Johnson, Rebecca          20 Baldwin Wallace-LE        NT   X1:17.43  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Andrew           20 WILM                      NT      48.86    9  
  2 Butt, Matt                18 Baldwin Wallace-LE        NT      51.62    4  
  3 Beyer, John M             21 Baldwin Wallace-LE        NT      53.50    3  
  4 Morris, Brody             20 WILM                      NT      57.22    2  
  5 Crump, Darron J           18 WILM                      NT    1:14.34    1  
 -- Hartup, Conner            18 Baldwin Wallace-LE        NT   X1:00.92  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kural, Marissa D          18 Baldwin Wallace-LE        NT    1:05.60    9  
  2 Martello, Lauren K        19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:07.62    4  
  3 Gladish, Nicole M         21 Baldwin Wallace-LE        NT    1:13.25    3  
  4 Herr, Ellyse              20 WILM                      NT    1:14.50    2  
  5 Grundy, Kadie             18 WILM                      NT    1:15.12    1  
  6 Harter, Sam               20 WILM                      NT    1:34.05  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morsch, Michael           18 Baldwin Wallace-LE        NT      58.48    9  
  2 Allison, Tyler J          20 Baldwin Wallace-LE        NT    1:01.92    4  
  3 Daya, Lawrence Z          20 WILM                      NT    1:02.49    3  
  4 Keller, Nicholas A        18 WILM                      NT    1:23.79    2  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jordyn R          21 Baldwin Wallace-LE        NT    5:48.40    9  
  2 Leon, Macki               18 WILM                      NT    5:50.97    4  
  3 Plunkett, Olivia C        20 Baldwin Wallace-LE        NT    6:16.94    3  
  4 O'Donnell, Rachel A       20 WILM                      NT    6:31.86    2  
  5 Burcham, Savanna          21 WILM                      NT    6:43.85    1  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bellus, David             22 WILM                      NT    5:20.27    9  
  2 Shanes, Samuel            17 WILM                      NT    5:29.49    4  
  3 Butt, Matt                18 Baldwin Wallace-LE        NT    5:30.63    3  
  4 Lockhart, Austin *        20 Baldwin Wallace-LE        NT    5:48.25    2  
  5 Borghi, Nick              18 Baldwin Wallace-LE        NT    6:03.54    1  
  6 Ball, Ben D               21 WILM                      NT    6:18.72  
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Franz, Lauren             18 Baldwin Wallace-LE        NP    X122.05  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Rinaldi, Evan *           19 Baldwin Wallace-LE        NP    X119.87  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nockengost, Erika M       19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:13.52    9  
  2 Rogers, Alyssa            20 WILM                      NT    1:15.20    4  
  3 Clymer, Ellie *           19 Baldwin Wallace-LE        NT    1:15.84    3  
  4 Severns, Courtney         21 Baldwin Wallace-LE        NT    1:21.96    2  
  5 Curran, Rebecca           19 WILM                      NT    1:23.07    1  
  6 Householder, Susan        21 WILM                      NT    1:27.52  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Tyler A         21 Baldwin Wallace-LE        NT      59.97    9  
  2 Nash, Cody S              21 WILM                      NT    1:03.92    4  
  3 Snowden, Freddie          22 WILM                      NT    1:04.23    3  
  4 Darras, Ian               19 WILM                      NT    1:08.86    2  
  5 Hartup, Conner            18 Baldwin Wallace-LE        NT    1:18.67    1  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilmington College  'A'                                NT    1:45.64   11  
     1) Leon, Macki 18                  2) Davis, Hannah 18               
     3) Hover, Margaret 18              4) Glish, Samantha 22             
  2 Baldwin Wallace University-LE  'A'                     NT    1:46.59    4  
     1) Onchuck, Claire E 20            2) Miller, Jordyn R 21            
     3) Kortis, Magdalena G 21          4) Thorson, Allie M 19            
  3 Baldwin Wallace University-LE  'B'                     NT    2:00.72    2  
     1) Gladish, Nicole M 21            2) Plunkett, Olivia C 20          
     3) Krupp, Sarah L 20               4) Gordnier, Shari E 20           
  4 Wilmington College  'B'                                NT    2:09.90  
     1) O'Donnell, Rachel A 20          2) Harter, Sam 20                 
     3) Curran, Rebecca 19              4) Householder, Susan 21          
 -- Baldwin Wallace University-LE  'C'                     NT   X2:11.52  
     1) Mahle, Alyssa R 19              2) Johnson, Rebecca 20            
     3) Gattis, Sarah 21                4) Franz, Lauren 18               
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilmington College  'A'                                NT    1:32.60   11  
     1) Stewart, Andrew 20              2) Tillapaugh, Hayes A 22         
     3) Daya, Lawrence Z 20             4) Bellus, David 22               
  2 Baldwin Wallace University-LE  'B'                     NT    1:44.51    4  
     1) Allison, Tyler J 20             2) Borghi, Nick 18                
     3) Hartup, Conner 18               4) Rinaldi, Evan * 19             
 -- Baldwin Wallace University-LE  'A'                     NT   X1:34.57  
     1) Shaw, Greg * 19                 2) Cordrey, Kyle L 19             
     3) Lockhart, Austin * 20           4) Thompson, Tyler A 21           
 -- Wilmington College  'C'                                NT   X1:49.85  
     1) Shoemaker, Jared 19             2) Morris, Brody 20               
     3) Snowden, Freddie 22             4) Crump, Darron J 18             
 -- Wilmington College  'B'                                NT         DQ  
     1) Shanes, Samuel 17               2) Ball, Ben D 21                 
     3) Nash, Cody S 21                 4) Keller, Nicholas A 18          
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Baldwin Wallace University          135   2. Wilmington College                   69
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Baldwin Wallace University          102   2. Wilmington College                   97